Lista blogów » woolenStyle

Jak kupować prezenty świąteczne i nie zbankrutować

Zobacz oryginał
DSC_0022%2B%25282%2529ko.jpg

Lubicie kupować świąteczne prezenty? Ja bardzo! Uwielbiam je wybierać, pakować, a potem przyglądać się reakcji obdarowanego.
Szaleństwo zakupowe trwa już w najlepsze, a największe apogeum osiągnie tuż przed świętami. Marketingowcy zacierają już rączki i wymyślają coraz nowsze triki, żeby wyciągnąć od Nas jak najwięcej pieniędzy. Bo grudzień to czas, kiedy  zwyczajnie puszczają Nam finansowe hamulce. W końcu święta są raz w roku! Do tego często kupujemy bez planu i na ostatnią chwilę. Stajemy się łatwym kąskiem, a potem całe to szaleństwo odbija Nam się debetową czkawką.
Dlatego też dzisiaj chciałam się z Wami podzielić moimi sposobami, jak kupować prezenty świąteczne i nie zbankrutować. Mam nadzieję, że jeszcze nie jest za późno ;)


  1. Zaczynamy od zbierania pomysłów, czyli robimy listy. Proponuję przez cały rok uważnie przysłuchiwać się przyszłym obdarowanym, a na pewno podpowiedzą nam coś, co potem świetnie nada się na prezent.
  1. Ustalamy budżet. Zastanawiamy się jaką maksymalną kwotę możemy wydać, żeby nie zrujnować domowego budżetu. My zazwyczaj ustalamy z rodziną kwotę, jaką będziemy przeznaczać na zakup pojedynczego prezentu.
  1. Teraz najważniejsze, trzymamy się ustalonego planu! Na bieżąco kontrolujemy ile już wydaliśmy i czy przypadkiem nie przekroczyliśmy już maximum. Niesieni na fali zakupów, często o tym zapominamy, a potem jesteśmy bardzo zdziwieni stanem konta.
  1. Przed zakupem sprawdzamy oferty sklepów stacjonarnych, internetowych, allegro itp. Korzystamy z porównywarek cenowych. Czyli szukamy najkorzystniejszych cen, a uwierzcie że rozbieżności bywają ogromne.
  1. Nie kupujemy pod wpływem impulsu. Unikamy chodzenia po sklepach z nastawieniem „Może coś wpadnie mi w oko”. Uważamy też, na sprzedawców proponującym dodatkowy zakup przy kasie.
  1. Nie zostawiamy niczego na ostatnią chwilę. Presja czasu nie sprzyja rozsądnym zakupom.
  1. Korzystamy z wyprzedaży. Przed świętami mamy Black Friday, Cyber Monday, rabaty na Mikołaja, a może macie do wykorzystania jakieś punkty na kartach lojalnościowych? W zasadzie idealnym byłoby kompletowanie prezentów na wyprzedażach cały rok.
  1. Zachowujemy paragony. Może się przecież okazać, że prezent jest nietrafiony, lub w złym rozmiarze i obdarowany chciałby go wymienić.
  1. Wykorzystajmy kreatywność i zróbmy prezenty samodzielnie.
  1. Po skompletowaniu prezentów, unikajmy sklepów. Tak na wszelki wypadek, żeby nam przypadkiem coś nowego nie wpadło w oko.


A Wy macie jakieś sposoby na rozsądne kupowanie prezentów?

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.