Lista blogów » ashplumplum
Historia i działalność włoskiego domu mody Gucci
Zobacz oryginał ndz., 21/05/2017 - 17:20Gucci to włoski domy mody, założony we Florencji w 1921 roku przez Guccio Gucciego, zaliczany do najważniejszych i najbardziej luksusowych. Pierwszy butik tej marki powstał w Rzymie w 1938 roku. Na początku była to firma, która produkowała wyłącznie wyroby skórzane. Po II wojnie światowej nastąpił przełom i logo firmy stawało się coraz popularniejsze na całym świecie. To lata 50. i 60. dały największy zysk i rozgłos marce. Z torebką Bamboo, czyli wtedy najpopularniejszym modelem, pozowała Ingrid Bergman, natomiast słynne mokasyny pokochała Grace Kelly. Jednak już w latach 80. nastąpił kryzys domu mody i był on bliski bankructwa, głównie przez spory na tle rodzinnym. Upadłość pokonał Tom Ford, który został dyrektorem kreatywnym, a dzięki jego poczynaniom marka weszła na rynek. Gwiazdy i inne marki zachwycały się kontrowersyjnymi kampaniami i odważnymi projektami, jakie projektant proponował w tamtych latach. Z biegiem czasu Gucci przejmowała takie firmy jak Balenciaga czy Stella McCartney. Następczynią Toma Forda była Frida Giannini, która objęła to stanowisko w 2002 roku. Jej pierwsza kolekcja zachwyciła krytyków i bardzo dobrze przyjęła się w świecie mody. Projektantka odświeżyła kultowy model torby Gucci Bamboo i wprowadziła do sprzedaży nowe it-bags. Gucci chciało jeszcze bardziej konkurować z innymi markami i w 2014 roku nowym dyrektorem kreatywnym został Alessandro Michele, który całkowicie odmienił wizerunek marki. Jego eklektyczne, babcine i kolorowe kolekcje stały się hitem wśród największych gwiazd i blogerów na całym świecie.
Garść ciekawostek o domu mody Gucci:
- w 1974 roku powstał pierwszy zapach – Gucci No 1
- wyroby z logo Gucci kupowali: Grace Kelly, Audrey Hepburn, Liz Taylor, Peter Sellers, Jackie Kennedy
- w Tokio znajduje się jedyny na świecie budynek należący w całości do marki Gucci, a na IV piętrze – Gucci Cafe
- mokasyny z motywem metalowego wędzidła są stałą częścią wystawy w Instytucie Ubioru w nowojorskim Metropolitan Museum of Art
- butiki marki znajdują się w Londynie, Tokio, Hongkongu, Wiedniu, Dubaju i wielu innych miastach
- to marka Gucci wypromowała damskie fulary i wsuwane pantofle
- przy okazji najnowszego pokazu projektant zaprezentował aż 120 sylwetek
Jak większość projektantów, tak i Alessandro znalazł swoja muzę, czyli Dakotę Johnson. Każde jej publiczne wyjście związane jest oczywiście z założeniem kreacji pochodzącej z tego domu mody. Efekt jest różny – czasami wygląda zjawiskowo, czasami nudno. Tak było na tegorocznej gali Oscarów. Była to jedna z najgorszych kreacji, a sama gwiazda wyglądała w niej przeciętnie. Natomiast moją ulubioną stylizacją Dakoty jest ta z pokazu w Mediolanie, gdzie zaprezentowała się w jeansowej katanie i zwiewnej sukience.Ostatnio pojawiła się na wielkim wydarzeniu w branży, czyli Met Ball 2017. Miała na sobie czarną suknię z bufkami i dartym jedwabiem.
1. Oscary 2017, 2. Pokaz Wiosna-Lato 2017 w Mediolanie, 3. Met Ball 2017, 4. Premiera nowego zapachu kilka dni temu w Nowym Yorku
Fanami Gucci są również Jared Leto, Emma Stone, Beyonce czy Rihanna.
fot: Instagram
A jak wyglądają pokazy Gucci? Są bajkowe, zapierające dech, piękne. Każda kolekcja jest bardzo eklektyczna, lekko kiczowata (w dobrym stylu), pełna barw i kolorów. Niżej znajdziecie zdjęcia z najnowszego pokazu na sezon jesienno-zimowy 2017/2018.
fot: Vogue
Jak Wam się podoba marka Gucci w aktualnej odsłonie, na czele z Alessandro Michele?
Wpis napisał- Kacper ( KLIK)
Zaloguj się, żeby dodać komentarz.










