Lista blogów » Try To Save It

DIY: proste pisanki wielkanocne z kolorowego wosku

Zobacz oryginał

Witajcie!

IMG_20200412_100418.jpg

Choć w sklepach pełno jest pięknie ozdobionych jajek, to amatorów własnoręcznie wykonanych pisanek nie brakuje. To nie tylko polska tradycja, ale też dobra zabawa dla całej rodziny. Obecnie mianem pisanek określa się wszystkie wkładane do koszyczka ze święconką kolorowe jajka. Dawniej nazwa ta była zarezerwowana tylko dla tych zdobionych roztopionym woskiem. Jednobarwne jajka nazywano kraszankami, a te, na których ostrym narzędziem wyskrobywano wzory - drapankami lub skrobankami. 

W mojej rodzinie coroczną tradycją przedświąteczną było zdobienie jajek pszczelim woskiem. Tak przygotowaną pisankę zanurzało się na jakiś czas w barwniku, a następnie usuwało wosk, trzymając go nad płomieniem świecy. Metoda dość pracochłonna, wymagająca precyzji i skupienia. 

Moja dzisiejsza propozycja wykonania pisanek jest o wiele prostsza. Na tyle, że można nią zdobić jajka razem z maluchami, co na pewno wyda im się świetną zabawą. Wszystkie prace wykonuję nad papierowym ręcznikiem lub kartkami papieru, gdyż z woskiem potrafi być różnie ;) 

IMG_20200411_185616__01.jpg

Potrzebne będą:

 • podgrzewacze z białym woskiem
 • kredki świecowe
 • kredka/ołówek
 • szpilka 
 • jajka z białą skorupką
 • (opcjonalnie) kolorowy barwnik do jajek

Wykonanie

page1.jpg

 1. Jajka gotujemy i studzimy. Pisanki można robić na wydmuszkach, wtedy spokojnie przetrwają przez kilka lat. Warto również porządnie wyczyścić skorupkę, żeby wosk i barwnik dobrze się osadziły.
 2. Rozpal podgrzewacz, do lekko roztopionego już wosku dodaj kilka wiórek kredek świecowych. Im więcej świecówki - bardziej intensywny kolor wosku. Mieszamy, aby uzyskać jednolity kolor. W podstawę kredki lub ołówka wbij szpilkę.
 3. Wosk musi być dobrze rozgrzany, aby ładnie rozprowadzał się na skorupce. Zamocz główkę od szpilki w wosku i nanieś na jajko, tworząc wzór. Najłatwiej zacząć od kropkowanego, a gdy nabierzesz wprawy - możesz wypróbować bardziej skomplikowane zdobienia. 
 4. Poczekaj aż wosk wyschnie i proszę bardzo - gotowa pisanka! Można zostawić białe skorupki z wzorem z kolorowego wosku, tak jak ja. Będą piękną i samodzielnie wykonaną ozdobą wielkanocnego stołu!
Możesz pokusić się również o wykonanie nieco trudniejszej wersji pisanek - z jasnym wzorem, który uzyskuje się topiąc wosk i farbując jajka w specjalnym barwniku.
 1. W celu usunięcia wosku z pisanki, zbliż jajko blisko płomienia świecy, aby wosk się rozpuścił.
 2. Nie należy trzymać jajka bezpośrednio nad płomieniem, ponieważ może brzydko się okopcić.
 3. Gdy wosk zacznie błyszczeć, usuń go z jajka za pomocą papierowego ręczniczka. 
 4. Gotową pisankę można posmarować tłuszczem lub lakierem, aby ładnie błyszczała, a wzór był trwały. 

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.