Lista blogów » Alterations

Co, jak i kiedy zaplanować do ślubu? Organizacja krok po kroku.

Zobacz oryginał

We wpisie chciałabym Wam przybliżyć temat organizacji ślubu. Jak i kiedy planować ślub? Co po kolei przygotować? Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć?

SALA
Jeżeli planujecie ślub kościelny, zarezerwujcie najpierw termin w restauracji albo w wybranej sali, ponieważ w soboty, oprócz chętnych na imprezę weselną, mogą być chętni na wyprawienie jubileuszy, urodzin, poprawin wesel z piątku, itp.

strojenie%2Bsali%2Bbydgoszcz.jpg


KOŚCIÓŁ
Na 3 miesiące przed uroczystością udajcie się do proboszcza i ustalcie termin ślubu. Nawet jeśli tego dnia już jest ślub, nie oznacza to, że nie może być drugi, trzeci i kolejny. Zarezerwujcie termin i godzinę. Do kościoła wybierzecie się jeszcze mniej więcej 2-3 razy: na doniesienie niezbędnych dokumentów (aktu chrztu z adnotacją o bierzmowaniu, dokumentem potwierdzającym odbycie nauk przedmałżeńskich, zaświadczenie o niewstąpienie do tej pory w związek małżeński, potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych) i na spisanie protokołu przedmałżeńskiego.

dekoracja%2Bko%25C5%259Bcio%25C5%2582a%2


ZAPROSZENIA
4/3 miesiące przed poinformuj gości o ślubie, muszą się na tę okoliczność przygotować, zaplanować urlop i finanse.

zaproszenia%2B%25C5%259Blubne%2Bbydgoszc


ZAPOWIEDZI
Powinny pojawić się na 3 miesiące przed planowaną uroczystością. Jeśli bierzecie ślub w parafii swojej lub narzeczonego, wystarczą zapowiedzi tylko w tym kościele, jeśli wybieracie inny kościół niż Wasza lub narzeczonego parafia, trzeba wygłosić zapowiedzi w obu parafiach. 

SPOWIEDŹ
Pierwsza po wygłoszeniu zapowiedzi, druga dwa dni, lub jeden dzień przed ślubem. Kartki do spowiedzi dostaniecie od księdza.


WIZYTA W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO
powinna nastąpić na mniej niż 3 miesiące przed ślubem. Pierwsza po to, aby wypełnić wniosek, na podstawie którego zostanie wydane zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie. Podczas tego spotkania musicie wiedzieć jakie nazwisko przyjmie panna młoda po ślubie i jak będą nazywały się dzieci. Druga wizyta to odbiór zaświadczenia o niezawieraniu związku małżeńskiego - tutaj może być obecność tylko jednej osoby. Przed odbiorem, musicie wpłacić opłatę skarbową w wysokości 84 zł, ale uwaga, na konto tego urzędu wpłacacie pieniądze, na terenie którego kościoła będziecie zawierali ślub. Zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa jest ważne tylko przez 3 miesiące.

NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE I PORADNIA RODZINNA
Nauki przedmałżeńskie mogliście mieć robione w ostatniej klasie szkoły średniej, poszukajcie zaświadczenia o odbyciu kursu. Jeśli nie posiadacie takiego zaświadczenia, obecnie można zrobić nauki nawet weekendowo. Natomiast poradnia rodzinna, to kilka spotkań z księdzem, siostrami zakonnymi, różnymi prowadzącymi lub etykiem. Spotkania zazwyczaj organizowane są na terenie parafii, w której bierzecie ślub. 

FOTOGRAF/KAMERZYSTA
Jeśli masz wybranego fotografa, bardzo rozchwytywanego, zapytaj o termin już na rok przed. Jeśli nie zależy Ci na konkretnym fotografie, 4 miesiące przed zacznij się za nim rozglądać

fotograf%2Bna%2B%25C5%259Blub%2Bbydgoszc


ZESPÓŁ/DJ/NAGRANIA
Na rok - 2 miesięcy przed znajdź zespół lub DJ, albo przemyśl listę nagrań.

dekoracja%2Bsali%2Bkujawsko-pomorskie.jp


SAMOCHÓD
2 miesiące przed zarezerwuj termin.

dekoracje%2Bsamochodu%2Bbydgoszcz.jpg

SUKIENKA
W zależności od tego skąd chcesz mieć swoją sukienkę ślubną i jak ma ona wyglądać, czas na jej poszukiwania/uszycie jest bardzo różny. Jeśli masz w głowie swój projekt, wizyta w wybranym salonie sukien ślubnych lub u krawcowej może wymagać 1,5 roku, roku. Jeśli szukasz sukni gotowej z salonu to rozejrzyj się za suknią na 7-3 miesiące przed. Jakie są jeszcze rozwiązania? Sukienkę można wypożyczyć, kupić używaną lub przez internet.

BUTY
Wygoda to tutaj klucz do udanego późniejszego wesela. Ważne, aby podeszwy się nie ślizgały, a jeśli ślizgają się, albo nie, ale powierzchnia podeszwy jest gładka, bez rowków, wówczas warto przejechać po podeszwie papierem ściernym.

PIERWSZY TANIEC
Możecie nauczyć się układu przez internet, np.z pomocą youtuba albo zapisać się na kurs lub też zdecydujcie się na wybraną ulubioną piosenkę i pobujajcie się do niej na weselu, bez wcześniej ułożonego scenariusza. Goście z pewnością dołączą do Was. Naukę rozpocznijcie na 2 miesiące lub parę tygodni przed weselem, wszystko zależy od Waszych umiejętności i poczucia rytmu, oraz poziomu trudności tańca.

STRÓJ PANA MŁODEGO
Warto wybierać, jeśli strój panny młodej i kolorystyka jest już wybrana i ustalona. Wówczas można przemycić kolor przewodni do stroju pana młodego. Kolorystyczne akcenty mogą występować, np. na muszce, poszetce, skarpetkach, spinkach.

BUKIET ŚLUBNY I BUTONIERKA
Zamówić można go na miesiąc przed ślubem najpóźniej. Wówczas można sprowadzić jakieś kwiaty, na których bardzo Wam zależy.

florystka%2Bbydgoszcz.jpg

TORT
Najpóźniej miesiąc przed zamówcie wybrany tort. Ale wcześniej warto rozpocząć poszukiwania za ciekawym wzorem. Ciasto można domówić później, np. na 2 tygodnie przed.

dekoracje%2Bsali%2Bi%2Bko%25C5%259Bcio%2


DEKORACJA KOŚCIOŁA I SALI
Na 3 miesiące przed ślubem, albo szybciej jeśli wybrana kwiaciarnia/dekoratorka jest rozchwytywana i ma dużo zleceń. Warto się z tym pospieszyć również z tego względu, że np. biały dywan w danym terminie może być już niedostępny.

dekoracja%2Bko%25C5%259Bcio%25C5%2582a%2


strojenie%2Bsali%2Bi%2Bko%25C5%259Bcio%2


PREZENTY DLA GOŚCI
3 tygodnie przed warto jest już obmyślić jakie ostatecznie upominki wręczymy gościom.

konsultantka%2B%25C5%259Blubna%2Bbysgosz
strojenie%2Bsali%2Bkujawske-pomorskie1%2


USADZENIE GOŚCI I WINIETKI
Zamówione lub robione własnoręcznie. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Odpowiednie rozmieszczenie gości pozwoli uniknąć zastanawiania się gości "gdzie powinnam usiąść?". Podpowiadam, że usadzenie gości rodzinami to dobry układ. Ludzie czują się wtedy swobodnie, mają o czym rozmawiać i dobrze się bawią nawet ci nietańczący. A rodziny mogą się przecież spotkać na parkiecie, przy barku, w fotobudce, czy przy wspólnym oglądaniu waszych zdjęć.

KSIĘGA GOŚCI
Tradycyjna, czy nietypowa? Modne teraz są drzewka z odciskami kciuków gości. Później taki obrazek możecie powiesić na ścianę. Może list w butelce, albo życzenia na klockach jengi? My wybraliśmy taką właśnie opcję.

IMG_4584.jpg


MENU
Na 2 tygodnie przed ustalcie ostateczne menu.

dekoracja%2Bsali%2Bbydgoszcz%2B1.jpg


ZABAWY NA WESELE/ANIMATOR
Jakie zabawy chcecie mieć na weselu? Omówcie program z DJ lub zespołem, a jeśli macie nagrania (oprócz zadbania o nagłośnienie), pomyślcie jak zająć czas na weselu, aby nie było nudno. Może gra w lotki, jengę lub "jaka to melodia", albo "familiada" lub wspólne karaoke, czy też pokaz sztucznych ogni? Jeśli na weselu będzie dużo dzieci, wynajęcie animatorki może okazać się fajnym rozwiązaniem.

IMG_4246.jpg


Mam nadzieję, że ujęłam wszystko, co niezbędne. Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie w komentarzach :)

A teraz jeszcze trochę zdjęć z NASZEGO DNIA i sesji :)

IMG_3934.jpg


IMG_3958.jpg


IMG_3966.jpg


IMG_4032.jpg
IMG_4094.jpg


IMG_4140.jpg


IMG_4173.jpg


IMG_4207.jpg


IMG_4230.jpg
IMG_5016.jpg


IMG_5188.jpg


IMG_5192.jpg
IMG_6524.jpg
IMG_6383.jpg
IMG_6471.jpg
IMG_6503.jpg


IMG_6540.jpg


IMG_6607.jpg

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.