Lista blogów » Plaamkaa

ALPAKI RZESZÓW – RELACJA ZE SPACERU Z ALPAKAMI

Zobacz oryginał

Alpaki w Rzeszowie

Alpaki w Rzeszowie? Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Marzyłam od dawna o tym, by wybrać się na spacer z alpakami, dotknąć ich miękkiej sierści i po prostu zobaczyć je na żywo. Wiedziałam, że pod Krakowem jest alpakarnia, ale nie zastanawiałam się wcześniej nad tym, czy w okolicach Rzeszowa lub w województwie podkarpackim jest takie miejsce. Zaczęłam szukać (oczywiście na Instagramie) i okazało się, że w okolicach Rzeszowa można pogłaskać te niesamowite zwierzęta. Mało tego – można je również karmić i wyjść z nimi na wspólny spacer, a przy okazji zrobić sesję zdjęciową z alpakami. Musiałam się tam wybrać! Dzisiaj mam dla Was relację z tego wypadu.

plaamkaa-alpaki-6-side-1024x765.jpg

Alpaki to niezwykle urocze i inteligentne stworzenia. Przeczytałam mnóstwo artykułów na ich temat i przygotowałam dla Was kilka ciekawostek na temat tych uroczych zwierząt.

Alpaki – ciekawostki

 • Alpaki pochodzą z krajów Ameryki Południowej i są ssakami z rodziny wielbłądów.
 • Pierwsze skojarzenie z alpakami? Plucie. To błąd, bo od plucia są lamy. Alpaki plują bardzo rzadko, zazwyczaj między sobą, nieczęsto zdarza się, by alpaka pluła na ludzi. Plucie w przypadku zwierząt to po prostu reakcja obronna.
 • Alpaki są zwierzętami stadnymi. Potrzebują towarzystwa innych alpak, by żyć i prawidłowo się rozwijać.
 • Są tylko 2 rasy alpak: huacaya (czyli te z dzisiejszych zdjęć) i suri.
 • Dorosła alpaka osiąga 128-151 cm długości i waży 55-85 kg.
 • Dorosła alpaka je ok. 2 kg siana dziennie. Latem alpaki jedzą świeżą trawę, ale ich ulubionym smakołykiem jest marchew.
 • Samice osiągają dojrzałość płciową ok. 18 miesiąca życia, natomiast samce dopiero w 3-4 roku życia.
 • Ciąża alpaki trwa od 335 do 345 dni, a młoda mama jest gotowa na ponowne zajście w ciążę już po 2 tygodniach od porodu.
 • Mówi się, że alpaki mają trzy żołądki (czego im zazdroszczę), ale w rzeczywistości ich żołądek podzielony jest na trzy komory.
 • Alpakom należy regularnie przycinać pazury oraz skracać zęby (rosną im przez całe życie). Alpaki nie mają kopyt czy racic, a zamiast tego tylko dwa palce z miękka opuszką zakończone pazurem.
 • Alpaki należy strzyc (raz w roku lub raz na dwa lata – w zależności od rasy). Ich wełna wykorzystywana jest do produkcji koców oraz wysokiej klasy ubrań. Jest hipoalergiczna, nie zawiera lanoliny.
 • Wełna z alpaki jest 6 razy cieplejsza niż owcza i przede wszystkim nie gryzie.
 • Alpaki wykorzystywane są w alpakoterapii. Alpakoteria to działania, które mają na celu przywracanie zdrowia i sprawności u dzieci i dorosłych poprzez kontakt z alpakami.

plaamkaa-alpaki-4-side-1024x765.jpgMoja stylówka: sweter i jeansy Rose Boutique, buty Moon Boot.Alpaki w Rzeszowie – Alpacze Rzeszowskie

Jestem pewna, że po lekturze ciekawostek na temat alpak, pokochałyście je tak mocno jak ja. Przejdźmy zatem do konkretów – gdzie w Rzeszowie można zobaczyć alpaki na żywo? Gdzie można wybrać się z nimi na spacer? Już Wam wszystko mówię…

Pewnego pięknego dnia zabrałam ze sobą Monikę, która jest autorką zdjęć w dzisiejszym wpisie (jeśli szukacie fotografa w Rzeszowie, polecam Wam Monikę – Monika Samojedny fotografia) oraz Sylwię, moją sąsiadkę (na zdjęciu poniżej) i ruszyłyśmy w drogę.

plaamkaa-alpaki-15-1024x683.jpg

Dodam, że alpaki odwiedziłam w lutym, gdy warunki na drodze były ciężkie. Ciężko jeździło się po samym Rzeszowie, a co dopiero po dalszych okolicach. Nic jednak nie mogło stanąć mi na drodze do umówionej wizyty u alpak (bo wizyty trzeba umawiać, ale o tym za chwilę) i bardzo cieszę się, że doszło do tego spotkania, bo dawno nie byłam tak uśmiechnięta jak wtedy. Trafiłyśmy na idealne warunki atmosferyczne – było południe, świeciło słońce, a my znajdowałyśmy się w zimowej krainie z najbardziej uroczymi zwierzętami na świecie.

Alpacze Rzeszowskie żyją w okolicy Rzeszowa, a dokładniej pod adresem Wola Rafałowska 102 (zaledwie 12 km od Rzeszowa i Łańcuta) na terenie KJ Folkowa Podkowa (można się tu umówić na jazdę konną, oprowadzanie na koniku, a zimą na kuligi) .

plaamkaa-alpaki-7-side-1024x765.jpg

Alpacze Rzeszowskie to bracia – MooMoo (biała alpaka) i Baloo (brązowa alpaka). Nie potrafią bez siebie żyć. Gdy jeden odejdzie nieco dalej, drugi zaraz szuka go wzrokiem. Są słodziakami jakich mało. Z tego, co dało się zauważyć, o wiele bardziej odważnym i śmiałym bratem jest Baloo. MooMoo wydaje się nieco nieśmiały. Mają cudownie miękkie futerko, chciałoby się je głaskać godzinami. Obaj w tym roku skończą 2 lata: Baloo w maju, a MooMoo w lipcu.

W alpakarni Alpacze Rzeszowskie spotkania odbywają się indywidualnie, jest też ograniczona ilość wejść do zagrody i spacerów z alpakami, a co za tym idzie – należy się na nie umawiać. Aby dokonać rezerwacji, można:

Alpaki można zabrać na spacer, można je karmić (specjalnie przygotowaną marchewką), głaskać. Można również umówić się na sesję zdjęciową z alpakami. Co najlepsze – alpaki wyjeżdżają czasami na urodziny. Wyobrażacie to sobie? Siódme urodziny w takim towarzystwie? Oszalałabym ze szczęścia!

plaamkaa-alpaki-5-1024x683.jpgSpacer z alpakami i sesja z alpakami – ile kosztuje?

Spacer z alpakami trwa 45 minut, kosztuje 60 zł do 3 osób. Każda następna osoba jest dodatkowo płatna 20 zł. Dzieci do 1 r.ż. bezpłatnie.

Sesja zdjęciowa z alpakami – alpaki są udostępniane do sesji, więc jeśli jesteście zainteresowani sesją, musicie zabrać ze sobą fotografa lub własny sprzęt. Cena sesji to 50 zł za 30 minut.

plaamkaa-alpaki-3-side-1024x765.jpg

Jeśli chcecie dowiedzieć się, która alpaka lubi być głaskana, chcecie spędzić czas na łonie natury w wyborowym towarzystwie tych dwóch uroczych samców, marzycie o głaskaniu, karmieniu i przytulaniu miękkiego futerka, koniecznie wybierzcie się do Woli Rafałowskiej. Dodam, że Pani Właścicielka jest bardzo miła i otwarta, chętnie pokaże Wam, jak odpowiednio zapozować z alpaką i jak ją trzymać. Odpowie również na wszystkie Wasze pytania. Ja spędziłam tam fantastyczny czas i bardzo chętnie wrócę do alpak wiosną. Moim zdaniem Alpacze Rzeszowskie to idealne miejsce na krótki wypad z dziećmi na Podkarpaciu. Szczerze polecam! :)

plaamkaa-alpaki-11-1024x683.jpg

The post ALPAKI RZESZÓW – RELACJA ZE SPACERU Z ALPAKAMI appeared first on Plaamkaa | Joanna Kieryk.

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.