Lista blogów » Ada Zet

301. Jak przedłużyć trwałość ciętych kwiatów - domowe sposoby

Zobacz oryginał
sposoby%2Bby%2Bkwiaty%2Bby%25C5%2582y%2B


Zapewne na Dzień Kobiet niejedna z Was dostała piękne kwiaty. Co zrobić by cięte kwiaty dłużej zachowały świeżość oraz jakie są domowe sposoby na dłuższą trwałość kwiatów w wazonie? Poznajcie kilka zebranych i sprawdzonych przeze mnie trików. JAK PRZEDŁUŻYĆ TRWAŁOŚĆ CIĘTYCH KWIATÓW 

Gdy byłam dzieckiem nie przepadałam za bukietami kwiatów. Nie dlatego, że mi się nie podobały, ale dlatego, że ktoś je zerwał, zamiast pozwolić kwiatom dalej rosnąć. Pewnie było mi smutno, że kwiaty w domu były w stanie przetrwać tylko kilka dni. Dorosłam, poglądy mi się trochę odmieniły i  teraz bardzo się cieszę z każdego bukietu, którym mogę udekorować swój pokój. Jednak dalej zostało mi coś z dziecięcej troski o rośliny i obecnie szukam sposobów na to co zrobić by cięte kwiaty zachowały swoją trwałość jak najdłużej. 

JAK PRZEDŁUŻYĆ TRWAŁOŚĆ TULIPANÓW

bukiet%2Bbia%25C5%2582ych%2Btulipan%25C3

Tulipany to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Uwielbiam ich piękno, prostotę i bogatą gamę kolorystyczną. Niestety kwiaty te w domowych warunkach nie potrafią przetrwać zbyt długo. Bukiecik widoczny na zdjęciu kupiłam parę dni temu w Biedronce. Jak na swój staż i pozowanie mi do wielu zdjęć trzymają się całkiem nieźle. Co zrobić by tulipany zachowały trwałość na dłużej? Pierwszym dobrym krokiem jest:

bukiet%2Btulipan%25C3%25B3w%2Bbiedronka.


 • jeśli istnieje taka możliwość, sięgnąć w sklepie po kwiaty zawinięte, które prawdopodobnie za kilka godzin się rozwiną. Dzięki temu mamy pewność, że kwiaty nie były zbyt długo na półce sklepowej;
 • ścięcie łodyżki tulipanów pod kątem (najlepiej 45 stopni). Dzięki tej metodzie zwiększa się powierzchnia pochłaniania wody;
 • do wazonu należy nalać wodę o pokojowej temperaturze;
 • wskazana jest codzienna wymiana wody;
 • dosypanie specjalnej odżywki do wody*
* ja skorzystałam z domowej metody i zamiast odżywki dodałam płaską łyżkę cukru

Warto pamiętać również o tym, że tulipany nie przepadają za towarzystwem innych kwiatów. Dobrze się czują, gdy mają odrobinę luzu, a nie są ze sobą ściśnięte. Warto na bieżąco usuwać gnijące końcówki albo liście. Ścięte tulipany nie przepadają za zbyt ciepłymi pomieszczeniami, ani słońcem. 

jak%2Bprzed%25C5%2582u%25C5%25BCy%25C4%2

domowe%2Bsposoby%2Bna%2Bswiezosc%2Bciety


przycinanie%2Blodyg%2Btulipanow.jpg


d%25C5%2582u%25C5%25BCej%2B%25C5%259Bwie

Moje tulipany są już w pełni rozwinięte, a ja dopiero dzisiaj przycięłam ich łodyżki. Kwiaty nabrały więcej wigoru i prezentują się lepiej, niż o poranku. 

tulipany%2Bz%2Bbiedronki.jpg

Może ktoś z Was zadał sobie pytanie dlaczego trzymam kwiaty w kuflu? To dlatego, że w moim jedynym wazonie umieściłam róże. A jeśli już jesteśmy przy temacie alkoholu, to przypomniała mi się kolejna (ponoć bardzo dobra) metoda na zwiększenie trwałości kwiatów. Do wody należy dolać wódki. Trochę obawiam się tego sposobu, ale wypróbowałam go na goździkach, które faktycznie utrzymały się dłużej, niż zazwyczaj. 

JAK PRZEDŁUŻYĆ TRWAŁOŚĆ CIĘTYCH RÓŻ

kwiaty%2Bci%25C4%2599te%2Bco%2Bzrobic%2B

Otrzymanie bukietu czerwonych róż było moim małym marzeniem. Nie spodziewałam się jednak, że otrzymam je na Dzień Kobiet. Chciałabym, aby bukiet mógł cieszyć moje oczy jak najdłużej. W Internecie znalazłam kilka wskazówek dotyczących zachowania trwałości róż: 

jak%2Bzwi%25C4%2599kszy%25C4%2587%2Btrwa


 • zaleca się podcięcie końcówek pod kątem 45 stopni. Odradza się użycia w tym celu sekatora, który może zmiażdżyć końcówki. Lepiej użyć ostrego nożyka.
  Róże, które otrzymałam miały podcięte łodygi, więc samodzielnie podcięłam je dopiero po kilku dniach;
 • codzienna wymiana wody i przemycie wazonu;
 • zaparzenie końcówek. Najpierw trzeba podciąć końcówki, a następnie włożyć je na 10 sekund do wrzącej wody. Na powierzchni wody powinny pojawić się bąbelki powietrza, którego usunięcie z kwiatów przedłuży ich żywotność.
  Trochę obawiałam się tej metody, ale spróbowałam to zrobić. Nie zauważyłam jednak żadnych pęcherzyków powietrza. Może zbyt mało podcięłam łodygi? Nie wiem. Całe szczęście z kwiatami nic złego się nie stało; 
 • usuwanie zbędnych lub suchych liści;
 • zasuszenie kwiatów - może nie jest to metoda, która zwiększa trwałość róż, ale na pewno pozwoli by kwiaty zostały z nami na dłużej. Osobiście uwielbiam suszone kwiaty i gdy tylko widzę, że bukiet zaczyna obumierać wieszam go na karniszu, nad kaloryferem. 
bukiet%2Bczerwonych%2Br%25C3%25B3%25C5%2

Zachęcam Cię do obserwacji mojego konta na Instagramie: @adazet 

polski%2Bblog%2Binstagram.jpg

Korzystałaś z wyżej wymienionych metod na zachowanie trwałości kwiatów? A może znasz jeszcze inne sposoby? :)

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.