Lista blogów » Co można wyszukać w składzie do wynajęcia?

Seniorzy w rodzinnym domu. Jak  odpowiednio zorganizować im przestrzeń. 

Zobacz oryginał

Senior – w najbliższym otoczeniu to mama, tata, babcia i dziadek. Często jeszcze starsze pokolenie. Chęć pomocy i stałej opieki nad nimi niekiedy sprowadza się do mieszkania pod jednym dachem, w następstwie do niemałej domowej rewolucji. Od czego zacząć?

Własny kąt 

W miarę możliwość zapewnijmy seniorowi oddzielną przestrzeń. Może mamy w domu pokój, który zmieni swoje dotychczasowe przeznaczenie, np: pokój gościnny albo pokój dziecka, które się wyprowadziło. Idealnym rozwiązaniem będzie pokój na parterze, tak by ułatwić codziennie przemieszczanie się. Zminimalizujemy ryzyko uszczerbku na zdrowiu związane z upadkiem na schodach. Kolejnym udogodnieniem będzie bliskość łazienki, co ułatwi korzystanie z niej o każdej porze dnia i nocy bez przeszkód.

Bezpieczna przestrzeń   

Kwestia bezpieczeństwa i swobodnego korzystania ze wspólnej domowej przestrzeni jest pierwszorzędna. Zwróćmy uwagę czy posadzki nie są śliskie. Czy codzienna droga, którą będzie pokonywała nasza babcia/dziadek nie jest zastawiona rzeczami, o które łatwo się potknąć, co może skoczyć się poważnym urazem.

Unikajmy luźno położnych dywaników, które mogą się przyczynić do upadku. Postawmy na maty antypoślizgowe, zwłaszcza w łazience albo przytwierdźmy dywany do podłoża za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.

Pamiętajmy o zamocowaniu dodatkowych poręczy, nie tylko w łazience, które będą dodatkowym wsparciem przy pokonywaniu nawet krótkiego odcinka w domu. Zamontowanie dodatkowego siedziska w kabinie prysznicowej będzie stanowiło także nie lada udogodnienie. Z pewnością pozbądźmy się wiszących zasłon przy wannie a całość powinna być pozbawiona przeszkód architektonicznych i zbędnych rzeczy.

Przytulny pokój 

Kolejnym krokiem będzie dostosowanie pokoju pod względem wizualnym i praktycznym do potrzeb osoby starszej. Zwróćmy uwagę na panujące w nim kolory. To one będą miały wpływ na komfort przebywania we własnych „czterech kątach”. Te ciepłe, „miękkie” odcienie będą napawały spokojem. Żywsze dodadzą energii. Jednak nie przesadzajmy z ich nasyceniem. Starsze osoby będą zdecydowanie lepiej się czuły w stonowanych odcieniach.

Kiedy senior nie wymaga specjalistycznej opieki, podstawowy wystrój wnętrza wystarczy. Skupmy się na łóżku o odpowiedniej wysokości i materacu, który zapewni komfort snu, przynoszą niekiedy ulgę dla bolącego kręgosłupa.

Wybierając meble typu szafka nocna, stolik, komoda zwróćmy uwagę na to by miały zaokrąglone krawędzie. Całość uzupełnijmy miłymi w dotyku tekstyliami, ciepłym kocem i ulubionymi roślinami doniczkowymi.

Nie zapominajmy o miejscu na pamiątki, przywołujące miłe wspomnienia, zdjęciach bliskich, o półkach na ulubione książki i prezenty od rodziny. Całość powinna być urządzona tak, jak lubi to nasz nowy mieszkaniec domu.

Więcej miejsca dla seniora 

Przyjęcie pod dach członka rodziny wiąże się ze sporą reorganizacją przestrzeni i optymalnym wykorzystaniem każdego wolnego miejsca. Kangu ułatwi uprządkowanie domowej przestrzeni na nowo. Ta przechowalnia chwilowo niepotrzebnych mebli i rzeczy daje możliwość urządzenia wszystkiego od nowa. Gwarantowany dostęp 24h/7 do samoobsługowych magazynów i elastyczny najem zachęca do przeprowadzenia niezliczonych zmian w aranżacji przestrzeni.

Artykuł Seniorzy w rodzinnym domu. Jak  odpowiednio zorganizować im przestrzeń.  pochodzi z serwisu .

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.