Blog » Stosuj kosmetyki z filtrem SPF nie tylko w upalne dni lata

Stosuj kosmetyki z filtrem SPF nie tylko w upalne dni lata

Czy wiesz, że ekspozycja na słońce, a dokładniej szkodliwe promienie UV w naturalnym świetle, odpowiadają za przyspieszone starzenie się skóry i to znacznie wyraźniej, niż jakikolwiek inny czynnik? Jeśli chcesz dbać o swoją cerę i jak najdłużej zachować jej młody wygląd, koniecznie zaopatrz się w kosmetyki z ochronnym filtrem SPF. Używaj ich nie tylko podczas opalania czy silnego słońca, ale także podczas uprawiania sportów zimowych, czy nawet codziennych spacerów.

Jak rozumieć skrót SPF i jego wartość?

Skrót SPF pochodzi z języka angielskiego i oznacza dokładnie Sun Protection Factor, czyli ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVB zawartym w świetle słonecznym. To właśnie to promieniowanie podrażnia skórę, osłabia ją, uwalnia wolne rodniki w jej wewnętrznych warstwach, osłabia włókna kolagenowe i prowadzi do przebarwień. W najgorszym wypadku narażanie się na szkodliwe promieniowanie bez odpowiedniej ochrony może zwiększyć ryzyko wystąpienia czerniaka, czyli raka skóry.

W sklepach i drogeriach znajdziesz szeroki wybór kosmetyków z filtrem SPF o różnej wartości. Im wartość ta jest wyższa, tym więcej szkodliwych promieni zatrzymywanych jest przez filtr. Kosmetyki z filtrem SPF 10 są odpowiednie do stosowania na co dzień. SPF na poziomie 20 lub 25 to średnia ochrona odpowiednia na spacery w słoneczny dzień. Po mocniejsze filtry SPF 30 lub 50 sięgaj wtedy, gdy masz do czynienia z silnym słońcem i pozostaniesz na nim przez dłuższy czas.

Jak prawidłowo stosować kosmetyki z filtrem SPF?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma kosmetyku, który jest w stanie całkowicie zablokować dopływ szkodliwych promieni słonecznych do skóry. Nawet stosując najmocniejsze filtry, jeśli pozostaniesz na słońcu zbyt długo, możesz spodziewać się bolesnych oparzeń. Pamiętaj również o tym, że oparzenia nie zawsze powstają na mocno nasłonecznionej plaży. Możesz nabawić się ich nawet we własnym ogrodzie czy na wiosennym spacerze, jeżeli nie nałożysz na skórę wcześniej warstwy ochronnego kosmetyku.

Przy stosowaniu kosmetyków z filtrem pamiętaj o kilku ważnych zasadach, dzięki którym będą one skuteczne.

  • Zawsze nakładaj krem ochronny na skórę około 20-30 minut przed wyjściem na słońce, aby jego składniki mogły się wchłonąć i zacząć działać.
  • Jeśli pozostajesz na słońcu przez długi czas, ponawiaj aplikację kremu ochronnego co 2 godziny. Nakładaj go ponownie także po każdym wyjściu z wody. Wodoodporne preparaty nie zawsze są całkowicie odporne na spłukiwanie.
  • Dopasuj wartość filtra SPF do pogody, czasu, jaki zamierzasz spędzić na słońcu, a także własnej karnacji. Osoby o jasnej skórze wrażliwej na podrażnienia powinny sięgać po mocniejsze kosmetyki ochronne.

Kiedy warto nakładać na skórę krem SPF?

Kosmetyki ochronne zaleca się używać zawsze, kiedy Twoja skóra będzie mieć kontakt ze światłem słonecznym. Wiele osób sięga po nie jedynie latem podczas największych upałów i silnego słońca, by chronić się przed poparzeniami. Pamiętaj jednak, że to właśnie na co dzień, podczas spacerów czy pracy w ogrodzie do Twojej skóry dociera więcej słońca, niż przez kilka dni w roku spędzonych na plaży. Nie zapomnij o kosmetykach ochronnych także podczas uprawiania sportów zimowych. Śnieg silnie odbija światło słoneczne, przez co i zimą bez odpowiedniej ochrony możesz nabawić się podrażnień skóry.

Lekkie kremy z filtrem możesz nakładać pod codzienny makijaż tak, jak krem nawilżający. Przed opalaniem koniecznie nałóż na skórę mocniejszy krem o gęstszej konsystencji, by chronić ją przed silnym słońcem. To nie prawda, że tego rodzaju kosmetyki blokują efekty opalania i nie pozwalają skórze nabrać efektywnego koloru. Sprawiają one, że opalanie przebiega nieco wolniej, za to jest całkowicie bezpieczne i nie towarzyszą mu podrażnienia ani oparzenia.

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.