Blog » Czym jest moda zrównoważona i dlaczego warto na nią stawiać?

Czym jest moda zrównoważona i dlaczego warto na nią stawiać?

Czym jest moda zrównoważona i dlaczego warto na nią stawiać?

Przemysł modowy w dużym stopniu wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Oprócz tego przyczynia się do szybszego zużywania naturalnych zasobów. Wynika to z postępującego konsumpcjonizmu. Na szczęście coraz więcej firm działających w branży, a także samych kupujących, dąży do zmian w tym zakresie. W wyniku owych zmian powstało pojęcie mody zrównoważonej, określanej również mianem sustainable clothing. Warto pamiętać o tym, że choć wpływ pojedynczej osoby na zmiany środowiskowe jest niewielki, jeśli każdy dołoży swoją cegiełkę, wywiera to konkretne efekty. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Przemysł modowy i płynące z niego zagrożenia

Głównym założeniem zrównoważonego rozwoju jest niezużywanie większej ilości zasobów, niż jesteśmy w stanie odtworzyć. Jeśli chodzi o przemysł modowy, sporym problemem jest duże zużycie wody związane z uprawą bawełny. Uprawy wymagają także użycia dużej ilości pestycydów, aby uzyskać wystarczająco duże zbiory. Niestety te chemiczne substancje w negatywny sposób wpływają na środowisko oraz ludzi. Sporo chemikaliów jest także wykorzystywanych do uszlachetniania materiałów oraz ich barwienia.

Należy też wspomnieć o zwiększonej emisji CO2 związanej z działaniem fabryk produkujących odzież oraz z logistyką i transportem. Kolejnym zagrożeniem jest produkcja włókien syntetycznych. Zapotrzebowanie na tanie ubrania stale rośnie, ponieważ są one nie tylko łatwiejsze i szybsze w produkcji, ale również wiążą się z mniejszymi kosztami. Niestety są jednocześnie trudne w recyklingu. Osobną kwestią jest nadprodukcja odzieży, która wynika z nieustannie zmieniających się trendów, a także sposobu funkcjonowania sieciówek z ubraniami, chcących nieustannie zaskakiwać klientów nowymi kolekcjami. Rzeczy, których nie udało się sprzedać, są magazynowane, a następnie niszczone.

Przeciwieństwem fast fashion, której uosobieniem stały się właśnie sieciówki, jest moda zrównoważona. Najprościej rzecz ujmując, polega ona na produkowaniu mniejszej liczby ubrań, które są jednocześnie znacznie lepszej jakości. To z kolei wiąże się z ich wyższą ceną. Odstrasza ona wiele osób, mimo że droższe produkty, o wyższej jakości, można użytkować przez dużo dłuższy czas. Ważnym elementem mody zrównoważonej jest też sposób produkcji, który musi być przyjazny dla środowiska.

Należy zaznaczyć, że konsumenci mają bardzo duży wpływ na rozwój tego zagadnienia. Przede wszystkim mogą dążyć do ograniczenia konsumpcji poprzez kupowanie wyłącznie tych rzeczy, które są im potrzebne, a nie stanowią tylko chwilowej zachcianki. Warto także wybierać ubrania wykonane z naturalnych i biodegradowalnych materiałów, które często mają w swojej ofercie luksusowe marki. Nieodłącznym elementem zrównoważonej mody jest też recykling, jednak jego skuteczność jest bezpośrednio związana z rodzajem użytych materiałów.

Obecnie coraz więcej ekskluzywnych marek stawia na ekologię i certyfikowane materiały. Doskonałym przykładem jest seria Liu Jo Better Denim. Należące do niej ubrania zostały wyprodukowane w sposób odpowiedzialny, z niewielkim wpływem na środowisko naturalne. Warto wybrać klasyczne dżinsy Liu Jo, które wyróżniają się ponadczasowym fasonem i świetną jakością, dzięki czemu posłużą przez wiele lat. Materiał pochodzi z recyklingu, a całość w 100% wpisuje się w charakter marki.

Używaniem biodegradowalnych materiałów może poszczycić się również marka Wolford. Doskonałym przykładem jest damska bluzka premium wykonana z modalu. Stanowi on alternatywę dla bawełny, a podczas jego produkcji zużywa się dużo mniej wody niż w trakcie produkowania innych tkanin. Modal jest niezwykle miły w dotyku, przewiewny, pochłania znacznie więcej wilgoci niż bawełna, a przy tym jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia. Bluzka Wolford wyróżnia się przy tym ponadczasowym charakterem i pasuje do wielu elementów garderoby.

W obrębie mody zrównoważonej pojawia się także pojęcie mody cyrkularnej, która zakłada zamknięty obieg ubrań, a mianowicie produkcję, następnie konsumpcję i ponowne wykorzystanie. Mamy zatem do czynienia z recyklingiem i upcyklingiem. Do tego zalicza się też wymiana ubrań oraz odsprzedaż. Co więcej, odpowiedzialni projektanci myślą o drugim życiu odzieży już na etapie projektowania, wydłużając cykl życia produktu. Przykładem marki, która produkuje ubrania z materiału pochodzącego z recyklingu, jest Ice Play. Klasyczna pikowana kurtka z kapturem to świetna propozycja na sezon wiosna/lato. Jej uniwersalny fason oraz stonowany odcień sprawia, że będzie rewelacyjnie komponować się z różnymi elementami garderoby. Wysokiej jakości materiał pochodzi z recyklingu, a obecność włókien ECO CIRCLE FIBER potwierdza, że w trakcie produkcji wykorzystano o połowę mniej energii oraz wyemitowano o połowę mniej CO2.

Jak kupować etycznie?

Konsumenci mogą w dużej mierze przyczynić się do rozwoju zrównoważonej mody poprzez przemyślane zakupy i wybieranie określonych produktów: rzeczy wykonane z naturalnych materiałów, które są nie tylko bardziej bezpieczne dla naszej skóry, ale jednocześnie dla środowiska. Na szczęście coraz więcej marek decyduje się na szycie ubrań z tzw. bawełny organicznej. Jest ona pozyskiwana z tej samej rośliny, jednak uprawy mają ekologiczny charakter. Co za tym idzie, nie stosuje się na nich pestycydów i sztucznych nawozów oraz nie zanieczyszcza środowiska. Można znaleźć wiele ubrań wykonanych z wysokiej jakości organicznej bawełny. Produkują je m.in. Karl Lagerfeld, Paul&Shark, Armani oraz Patrizia Pepe.

Warto zaznaczyć, że chęć bycia bardziej eco wcale nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z zakupów. Ważne jest jednak dokładne przeanalizowanie obecnego stanu garderoby, co pozwoli nam uświadomić sobie, czy faktycznie potrzebujemy kolejnej rzeczy. Moda zrównoważona jest przeciwieństwem konsumpcjonizmu. Oznacza to, że zakupy muszą być bardziej rozsądne, co przekłada się na zmniejszenie liczby kupowanych ubrań na rzecz produktów wyższej jakości, które pozostaną z nami na dłużej.

 

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.