Blog » Czym jest i jakie właściwości ma pierzga pszczela?

Czym jest i jakie właściwości ma pierzga pszczela?

W ostatnim czasie, na popularności zyskuje pierzga pszczela. Większość osób kojarzy ją, z pokarmem stosowanym dla pszczół jednak coraz częściej wykorzystywana jest przez człowieka. Wszystko przez to, że w swoim składzie zawiera wiele witamin, minerałów oraz jest źródłem białka. Dodatkowo okazuje się, że ma wiele właściwości poprawiających nasze zdrowie. W poniższym artykule postaram się przybliżyć, czym jest pierzga pszczela i jak można ją wykorzystać.

Czym jest i jakie właściwości ma pierzga pszczela?

Pierzga pszczela jest to główny pokarm pszczół i jest wytwarzane z pyłku kwiatowego w trakcie transportu do ula przez pszczoły, których zadaniem jest zbieranie. Następnie pyłek ten mieszany jest z miodem oraz śliną pszczoły, po czym pszczoły ubijają go w plastrach. Po pewnym czasie zachodzi proces fermentacji mlekowej, dzięki czemu pierzga staje się, w stu procentach odporna na gnicie oraz wszelkiego rodzaju pleśń. Niestety w jednym ulu nie ma zbyt dużej ilości pierzgi, więc jeśli chcemy otrzymać jeden kilogram, to potrzebujemy minimum od 6 do 30 takich ramek. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystko zależy od tego, jaka jest liczba pszczół, które znajdują się w ulu. Pierzga pszczela wykorzystywana jest przez pszczelarzy jako pokarm dla pszczół w okresie, kiedy nie kwitną jeszcze kwiaty. Powinno przechowywać się ją w odpowiednich warunkach, bo źle przechowywana mogą zniszczyć szkodniki.

Jak wygląda?

Co do wyglądu to pierzga pszczela przypomina ciemnobrązowe grudki, których kształt jest dość nieregularny. W porównaniu do drobinki pyłku to jest dużo mniej kulisty. Dodatkowo jego konsystencja jest twarda.

Właściwości lecznicze pierzgi pszczelej

Pierzga pszczela posiada w swoim składzie, wiele różnego rodzaju składników odżywczych przez jej właściwości są prozdrowotne. Następstwem tego jest fakt, że coraz częściej i chętniej zaczynają sięgać po nią ludzie. Wbrew pozorom nie jest ona trudno dostępna, ponieważ możemy zakupić ją od miejscowego pszczelarza, czy też w każdym sklepie, który w swojej ofercie posiada zdrową żywność. Ewentualnym rozwiązaniem jest zakup suplementów diety w tabletkach, które w składzie posiadają pierzgę pszczelą. Dodatkowo coraz częściej stosuje się ją w medycynie naturalnej. Pierzga pszczela bardzo dobrze działa na organizm poprzez jego regeneracji, czy też ogólne wzmocnienie. Spożywanie jej zaleca się w po różnego rodzaju operacjach czy też przy spadku odporności organizmu. Bardzo dobrze działa także w przypadkach wysiłku umysłowego, przy niedoborze witamin, oraz jeśli cierpimy na przewlekłe zmęczenie. Jej zażywanie zaleca się także przy stanach depresyjnych poprzez wspomaganie pracy układu nerwowego. Kolejną zaletą pierzgi pszczelej jest to, że poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego poprzez regulację pracy. Bardzo dobrze oczyszcza wątrobę, sprawdza się podczas zaparć, jak i biegunki, a także przyspiesza leczenie wrzodów. Także działa bakteriobójczo, poleca się jej zażywanie podczas leczenia anemii. Pomoże podczas walki z przeziębieniem oraz początkową fazą grypy.

Wszystko to, dzięki temu, że pierzga pszczela zawiera wiele potrzebnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Są to m.in.:

  • Mikroskładniki (żelazo, mangan, miedź, cynk, selen, krzem) 
  • Makroskładniki (fosfor, potas, sód)
  • Tłuszcze nasycone jak i nienasycone 
  • Aminokwasy tzw. egzogenne - nasz organizm nie jest w stanie sam w sobie wytworzyć tego aminokwasu
  • Witaminy (B1, B2, B3, B6, B7, B12, C, E, D, K  oraz witamina A)
  • Dodatkowo spora ilość białka (więcej niż w samym pyłku)

Jak stosować pierzgę pszczelą?

Najbardziej popularnym sposobem, jeśli chodzi o stosowanie pierzgi pszczelej, jest zrobienie sobie naparu, który następnie wypijamy. Przepis na to jest bardzo prosty - jedną łyżkę pierzgi zalewamy wrzątkiem i odstawiamy najlepiej na noc. Po to, abyśmy mogli wypić go tuż przed śniadaniem. Oprócz gorącej wody możemy zastosować herbatę, jednak nie może przekraczać ona 40 stopni. Ewentualnie zalewamy to wodą z miodem albo napar ziołowy. Jeśli jednak nie lubimy lekko gorzkiego smaku, możemy skorzystać z różnego rodzaju suplementów diety, które w swoim składzie posiadają ekstrakt z pierzgi pszczelej.

Podsumowanie 

Jak możemy zauważyć, pierzga pszczela posiada wiele prozdrowotnych właściwości, przez co warto po nią sięgać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Na szczęście nie musimy przejmować się dostępnością, ponieważ znajdziemy ją w każdym dobrym sklepie ze zdrową żywnością, czy też z suplementacją. Jednym ze sklepów, w którym bez problemu dostaniemy pierzgę, w formie tabletek jest domiuroda.pl, gdzie bez problemu możemy zamówić pierzgę.

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.