Lista blogów »

Niemcy bez języka niemieckiego – da się czy nie?

Zobacz oryginał
Wiele osób zastanawia się, czy da się funkcjonować w Niemczech bez języka niemieckiego… . Bardzo często wyjazd za granicę jest tym, czego mocno pragniemy, ale język wydaje się w tym momencie największą barierą. I rzeczywiście – nawet sama praca w Niemczech bez języka wiąże się z większą niewiadomą i niestety ryzykiem. Bariera językowa może przysporzyć nam wiele niepotrzebnych kłopotów, ale może jednak…?
 

Praca w Niemczech bez języka

Pamiętam, gdy jakieś 5 lat temu bardzo pragnęłam wyjechać do Niemiec. Razem z mężem intensywnie przeszukiwaliśmy wszystkie internetowe fora i przeglądaliśmy liczne strony zrzeszające wszystkie ogłoszenia odnośnie pracy w Niemczech „Niemcy bez języka niemieckiego” to nagłówki, które budziły zawsze największe zainteresowanie… Na oszustów natknęliśmy się dwa razy… Raz zostaliśmy oszukani i pomimo wygranej sprawy sądowej do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy pieniędzy. A drugi raz oszust chciał byśmy wykonali przelew (za załatwienie pracy…) na konkretne konto bankowe o jakiejś tam konkretnej godzinie, a on rzekomo miał do nas potem dojechać i omówić szczegóły. Na szczęście nasza czujność była już na tyle wzmożona, że drugi raz oszukać się nie daliśmy… .

Na internetowe ogłoszenia trzeba naprawdę uważać. Niestety, ale to właśnie najczęściej za oferowanymi pracami bez języka kryje się największa liczba oszustów żerujących na naiwnych, często biednych ludziach, którzy marzą, by wyjechać i wyjść z długów, a koniec końców wpakowują się w jeszcze większe bagno. Trzeba uważać… .

I to taki pierwszy minus braku języka niemieckiego, który pojawia się już na samym początku. Jeśli jednak udało Ci się wyjechać i zahaczyć w normalnej wypłacalnej firmie – gratulacje!

 

Język przyjdzie sam… 

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś, że język przyjdzie sam prawda? Niezupełnie jest to prawda. To znaczy owszem, język może przyjść z czasem sam, ale nie jeśli nie masz kontaktu z Niemcami i pracujesz w firmie, w której są sami Polacy. Przekonałam się o tym na własnej skórze… Mimo, że od 3 lat pracuje w niemieckiej firmie – nie mam kontaktu z Niemcami, a więc mój język niemiecki jest równy zeru. Mąż natomiast, który pracuje wśród Niemców nauczył się języka w stopniu komunikatywny w naprawdę błyskawicznym tempie!

Niemiecki przed wyjazdem

Jeśli do wyjazdu zostało Ci jeszcze trochę czasu – kilka tygodni, a może miesięcy – spróbuj nauczyć się niemieckiego chociaż w stopniu podstawowym. W internecie widnieje też całe mnóstwo najważniejszych niemieckich słówek, które mogą Ci się przydać. Nawet jeśli w Twojej pracy będą Polacy i język jest rzekomo niepotrzebny – jego znajomość może Ci się bardzo przydać. A może możesz pozwolić sobie na korepetycje lub ekspresowy kurs języka niemieckiego? Jeśli tak to naprawdę cudownie!

 

Niemcy bez języka niemieckiego 

I tu moi drodzy mogą zacząć się schody. Niemcy to całe mnóstwo papierologii, forumlarzy, druczków, listów… Załatwienie meldunku, założenie konta w banku, rejestracja samochodu – wszędzie przydałby nam się język choćby w stopniu komunikatywnym. I choć oczywiście czasem udaje nam się porozmawiać po angielsku, a innym razem dogadamy się na migi lub za pomocą translate w telefonie szybko wypełnimy formularz – nic z tych rzeczy nie zagwarantuje nam takiego spokoju ducha, jak umiejętność posługiwania się w języku niemieckim.

Niestety bywa, że nawet znajomość języka w stopniu komunikatywnym nie daje nam wystarczającej swobody i i tak trzeba ciągnąć ze sobą tłumacza. Pół biedy, jeśli mamy kogoś, kto chętnie pomoże – gorzej jednak, jeśli musimy komuś za ten cenny czas zapłacić.

Ale się da…?  

Mimo to… tak, da się. Da się funkcjonować w Niemczech bez języka. Da się znaleźć pracę w Niemczech bez języka i da się komunikować językiem niemiecko-angielskim wplatając pomiędzy te koślawe zdania język migowy. Da się kolejny raz ciągnąć ze sobą do lekarza kogoś, kto język zna i nie jest problemem pobrać na telefon tłumacza w wersji premium – ale czy TAKIE funkcjonowanie aby na pewno Cię usatysfakcjonuje? Czy nie uważasz, że może jednak wypadałoby z tą brakiem znajomości języka niemieckiego coś zrobić?
 
 niemcy-bez-jezyka-niemieckiego.jpg

Kurs niemieckiego w Niemczech

Odkąd przeprowadziłam się do Niemiec, już kilka razy zaczynałam uczyć się niemieckiego w domu – tak wiecie, sama od siebie z podręczników. Niestety nic totalnie mi nie wchodziło… Przepisywałam po kilka razy rozdziały z książek (jestem wzrokowcem), ale mimo kilku nowych słówek – nadal nie potrafiłam odpowiedzieć na jedne z najprostszych pytań. (Choć nauka słówek najlepiej szła mi dzięki książkom dla dzieci – polecam niemiecki dla dzieci )

A jeśli już o dzieciach mowa to powiem Wam szczerze , że siedząc z dwójką dzieci w domu i dodatkowo wieczorami pracując – nie miałam zbytnio czasu na dzienny kurs języka. Słyszałam też o darmowych kursach języka niemieckiego dla mam, które dzieci mogły zabierać ze sobą, ale wiecie co? Nie wyobrażałam sobie nauki z Latiką na kolanach… I w końcu pojawiła się genialna alternatywa – kurs weekendowy, poziom podstawowy!
Za mną już kilka parogodzinnych lekcji, po których wiem więcej niż po 3 latach niemieckiego w liceum. Dodatkowo wspomagam się również prostymi książkami do nauki języka ze strony jezykiobce.pl . Niemcy bez języka niemieckiego mnie po prostu nieco blokują,a chciałabym móc rozwinąć skrzydła i moją firmę… Czas pokaże jednak, ile się nauczę, ale szczerze liczę, że w końcu nie będę musiała się martwić, że czegoś nie zrozumiem lub z kimś się nie dogadam.
 Znajomość języka poszerza perspektywy, ale i pomaga zwalczyć tęsknotę za krajem… Znajomość ta pomaga normalnie samodzielnie żyć na obczyźnie.

A Ty co myślisz o Niemczech bez języka niemieckiego? Uważasz, że lepiej go znać, czy jest Ci to totalnie obojętne… ? Jakie możesz wymienić ZALETY I WADY znajomości języka, jaki obowiązuje w Twoim kraju? 

Artykuł Niemcy bez języka niemieckiego – da się czy nie? pochodzi z serwisu XaviLove.

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.